tisk strany mapa webu

Textilpryžové manžety

Home page > Těsnění > Textilpryžové manžety

Textilpryžové manžety

Textilpryžové vrstvené manžety jsou elastické těsnící prvky sloužící k utěsnění vzájemně pohyblivých strojních dílců válcového tvaru. Většinou jde o utěsnění dílců vykovávajících vratný přímočarý pohyb, i když použití některých druhů manže pro pomalý rotační pohyb není vyloučeno.

Výrobní řada textilpryžových manžet je vyráběna z NBR a CR pryží vyztužených tkaninou (bavlna nebo azbest) anebo vyrobených z PTFE. Manžety mohou být také povrchově upraveny grafitem nebo molykou pro snížení tření a zlepšení kluzných vlastností. Výsledná konstrukce umožňuje perfektní odolnost vůči médiím, zajišťuje pevnost a zároveň pružnost manžet a prodlužuje jejich životnost.

Textilpryžové manžety jsou vyráběny v přesných rozměrech a tolerancích, které usnadňují jejich umístění v ucpávkovém prostoru. Zvlášnost těsnicích manžet spočívá v tom že funkční části (jazýčky) jsou přitlačovány ke styčným plochám těsněných součástí přímo pracovním tlakem těsněného média. Pro tuto základní funkční charakteristiku jsou textilpryžové manžety označovány jako prvky samotěsnicí. Nedoporučuje se používat nadměrný těsnicí tlak, který by zdeformoval profil manžet a porušil tuto charakteristickou vlastnost.

Ucpávkový prostor má být konstrukčně řešen tak, aby manžeta při montáži nebyla přetahována přes ostré hrany a závity. Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících funkční spolehlivost a životnost manžet je stupeň opracování těsněných ploch. Doporučuje se dosáhnout co nejdokonalejšího povrchu (asi Ra 0,4) případně použít povrchové kalení nebo dokonalé chromování.

Větší rozměry: pro extrémní průměry se manžety dodávají v běžných metrech, které se na požadovaný průměr stočí a spojí šikmým řezem. Metráž je pouze u profilů U, Y, rybinového a ševronů.


© SITTECH CZ s. r. o., V Luhu 3343, 435 02 Most tel.: 476 441 324, e-mail: info@sittech.cz